Düzeltme Beyannameleri Üzerinden Ödenen Damga Vergisi Kalkıyor – Vergi ve Kanunlar
Go to ...

Vergi ve Kanunlar

MUHASEBE

RSS Feed

Pazartesi, Temmuz 23, 2018

Düzeltme Beyannameleri Üzerinden Ödenen Damga Vergisi Kalkıyor


 

Düzeltme Beyannameleri Üzerinden Ödenen Damga Vergisi Kalkıyor

Günlük yaşantımızda vergi mükelleflerinin damga vergisi ödediği alanlardan biri de vergi beyannameleridir.

Yürürlükteki düzenlemeye göre 2016 yılında (59 Seri no.lu Damga Vergisi Tebliği, Ek I sayılı Tablo);
Yıllık gelir vergisi beyannamesi verildiğinde 47,80 TL
Kurumlar vergisi beyannamesi verildiğinde 63,80 TL
Katma değer vergisi beyannamesi verildiğinde 31,50 TL
Muhtasar beyanname verildiğinde 31,50 TL
Diğer vergi beyannameler verildiğinde 31 50 TL)

damga vergisi ödeniyor.

Beyannameler, 1 nüsha üzerinden damga vergisine tabi tutularak tahakkuk fişi üzerinde vergi hesaplanarak ödeniyor.

Okuyucularımızın aklına şu gelmiş olabilir: Peki, damga vergisi beyannamesi üzerinden de damga vergisi ödeniyor mu?

Hemen cevaplayalım: Damga vergisi beyannamesinin damga vergisi yok.

Bir başka ifadeyle damga vergisi üstü damga vergisi gibi bir durum sözkonusu değil.
Beyannameden kaynaklanan damga vergisi bazı beyannamelerde yılda bir kez ödendiği gibi bazı beyannamelerde mükellefin durumuna göre her ay da ödenebiliyor.

Varsayalım geçen ay KDV beyannamenizde eksik beyanda bulundunuz. Bunun farkına vararak bu ay pişmanlık ve ıslah hükümlerinden (VUK Md. 371) faydalanarak beyanınızı düzeltmek istediniz.
Yürürlükteki (mer’i) mevzuata göre bu durumda yeni verdiğiniz beyanname üzerinden de damga vergisi ödemek zorundasınız.

Diyelim ki birden fazla düzeltmede bulundunuz. Her defasında bir kez daha damga vergisi ödemek gerekiyor.

Vergi tutarını değiştirmeyen beyannamenin damga vergisi

Fıkra gibi bir başka örnek verelim. Geçmiş aylara ait muhtasar beyannamede beyan ettiğiniz vergi tutarında hiçbir değişiklik yapmaksızın sadece gelir vergisi kesintisi yaptığınız kişilere ait bilgilerde değişiklik yaparak düzeltme beyannamesi verdiniz. Örneğin hatalı girdiğiniz T.C. Kimlik Numarasını değiştirdiniz. Düzeltme amacıyla verdiğiniz bu beyanname üzerinden de damga vergisi ödemek gerekiyor.

Fıkra gibi bir düzenleme daha sona eriyor

TBMM’de 15.7.2016 tarihinde kabul edilen ancak henüz Resmi Gazete’de yayımlanmamış olan 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun28/c-1 maddesi uyarınca beyanname verme süresi içerisinde düzeltme amacıyla verilen beyannameler damga vergisinin konusu dışına çıkarılıyor.

Böylece damga vergisi alanında önemli bir iyileştirme sağlanmış ve vergi mükelleflerinin vergiye gönüllü uyum maliyeti azaltılmış oluyor.

VERGİALGİ

Bir Cevap Yazın

More Stories From DUYURU

About vergivekanunlar,