Çek Yasası askıya alındı – Vergi ve Kanunlar
Go to ...

Vergi ve Kanunlar

MUHASEBE

RSS Feed

Pazar, Mayıs 26, 2019

Çek Yasası askıya alındı


Çek Yasası askıya alındı

Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasını öngören düzenleme, AK Parti içinde sıkıntı yaratınca, tasarı beklemeye alındı.

Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasını öngören düzenleme AK Parti içinde sıkıntı yaratınca, tasarı  beklemeye alındı.

Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasını öngören düzenlemeye bazı AK Partili milletvekillerinin, alacaklının mağdur olacağı gerekçesiyle karşı çıkması üzerine, AK Parti Grubu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından bilgilendirilerek milletvekillerinin kafalarında oluşan soru işaretleri giderilmeye çalışıldı.

Bugün Meclis Genel Kurul gündeminde ele alınması beklenen tasarının görüşmelerinin erteleneceği yönünde bir görüşün ağırlık kazandığı belirtildi.

Tasarı üzerinde gelecek haftaya kadar yeniden çalışılması  bekleniyor. Dün yapılan Ak Parti Grubunun ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen  ve yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda iktidar milletvekilllerine tasarının ekonomik yönü konusunda  Başbakan Yardımcısı Ali Babaca,  hukuki boyutu ile de  Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından kapsamlı bir sunuş yapıldı.

Babacan: Ekonomide sıkıntı yaratmayacak
Edinilen bilgiye göre, Başbakan Yardımcısı Babacan, yılda 295 milyar lira tutarında çek tedavül edildiğini, günlük 1 milyar liralık çek kesildiğini belirterek, 3-4 ay vadeli düşünüldüğünde piyasada 100 milyar liralık bir çekin döndüğünü anlattı. Karşılıksız çek miktarının toplam çek içindeki payının geçtiğimiz yıllara göre azaldığını ve yüzde 3’ün altına düştüğü bilgisini veren Babacan, çekle ilgili yeni düzenlemenin ekonomik anlamda bir sıkıntıya neden olmayacağını bu konudaki bütün hesapların yapıldığının altını çizdi.

Babacan alacaklının mağdur olmaması için Bankalar Birliği’ne devredilen Risk İzleme Merkezine dikkat çekerek, Şubat ayından itibaren bu merkezin 3. şahıslara açılacağını bununla ilgili teknik altyapı çalışmalarının yürütüldüğünü ve çek verenlerle ilgili her türlü bilginin bu merkezden şeffaf bir şekilde edinilebileceğini anlattı. Babacan, söz konusu yasal düzenlemenin yapılmaması halinde 100 bin kişinin hapse gireceğini söyledi.

Ergin:Yeni uygulama alacaklının lehine
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise dünyanın hiçbir yerinde çekte hapis cezası olmadığına dikkat çekerek ekonomik suça ekonomik ceza verildiğini, hapis cezasının Uluslararası hukuk normlarına  aykırı olduğunu ifade etti. Ergin, şu anda işleyen mevcut sistemin alacaklı lehine olmadığını belirtirken, yeni uygulama ile devletin aradan çekildiğini, getirilen sistemin bu açıdan alacaklının lehine olduğunu söyledi. Ergin, risk merkezi ile kredili alış veriş yapmak isteyenlerin sicillerinin şeffaf bir şekilde görüleceğini kaydetti.   

‘Ödeme garanti sigorta sistemi getirilsin’
AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay ise alacaklının mağduriyetinin giderilmesi noktasında yapılan tartışmaların sona erdirilmesi için, ödeme garanti sigorta sistemini önerdi. Kinay, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada çek, senet, kredi kartı gibi vadeli ödeme araçlarında uygulanabilecek ödeme garanti sigorta sisteminin, ödeme güçlüğü çekilen vadeli ödeme araçlarında devreye alınabeleceğini söyledi. Sigortacılık sisteminin, bunu geliştirelebileceğini  devletin de katkısıyla  vadeli ödeme araçlarının sigortalanabileceğini kaydeden Kinay, bu konudaki önerisini önümüzdeki günlerde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a sunmak üzere randevu aldığını söyledi.

‘Sorun yok değişiklik öngörmüyoruz’
AK Parti Grubu sonrası yapılan sunumun ardından gazetecilerin çek yasasında değişiklik yapılacak mı sorusu üzerine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Sorun yok değişiklik öngörmüyoruz. Biz tasarıları hazırlarız şekil verecek olan Meclis” dedi.  Bakan Sadullah Ergin, tasarının bu hafta görüşülüp görüşülmeyeceğine ilişkin olarak ise “Meclis yoğunluğuna göre görüşülebilir” diye konuştu.

 

Canan SAKARYA

http://www.dunya.com/çek-yasası-askıya-alındı_144241_haber.html

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

More Stories From Genel

About vergivekanunlar,